Wstydliwy problem

Wśród wielu wstydliwych problemów występuje także łupież. To niepozorne schorzenie często wprawia nas w uczucie dyskomfortu. Najczęściej objawia się delikatnym białym nalotem, który można zauważyć na ubraniach. Niestety nie zawsze łupież występuje w takiej formie. Jakie jeszcze postacie może przybierać i co robić, by sobie poradzić z tą dolegliwością?

Czym jest tak naprawdę łupież?

Choroba skóry, polegająca na przyspieszonym podziale komórek naskórka i jego łuszczeniu nosi miano łupieżu. Przyczyn powstawania tego schorzenia jest wiele, dlatego podczas diagnozy lekarz dokładnie zapyta o pielęgnację skóry głowy czy jej higienę. Nadmierny rozrost grzyba Malassezia wywołuje podrażnienie skóry głowy i zaburza jej pH. Powstawanie łupieżu zależy także od miejsca, w którym mieszkasz lub pracujesz. Suche i zimne powietrze przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, a w konsekwencji łupieżu. W zależności od objawów można wyróżnić cztery rodzaje łupieżu.

Rodzaje łupieżu

Łupież suchy to bardzo małe, białe łuski, które wyglądają jak rozsypany na włosach proszek. Gdy skóra głowy jest mocno przesuszona mogą tworzyć się strupy, które będą przylegać, a czasami samoistnie odpadać. Łupież tłusty występuje, kiedy mamy do czynienia z łojotokiem. Na głowie powstają wówczas żółte strupy, silne swędzenie oraz stan zapalny. Kolejnym rodzajem jest łupież pstry. Te zmiany pojawiają się na skórze tułowia. Objawiają się powstawaniem brunatnych plam. Skóra jest szorstka w dotyku i swędzi. Ostatnim rodzajem jest łupież różowy Gilberta. Zaczyna się pod powstania jednej zmiany, która następnie łuszczy się na brzegach. Po jakimś czasie można zaobserwować kolejne przebarwienia, jednak ten rodzaj schorzenia mija samoistnie.

Jak poradzić sobie z problemem?

Łupież należy leczyć miejscowo. Możesz udać się po pomoc do specjalisty lub samemu zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry głowy. Najskuteczniejsze są preparaty grzybobójcze, które działają miejscowo. Zwalczają przyczynę łupieżu i jego objawy. Przeważnie występują w postaci szamponów, ale także emulsji. Należy je nakładać na skórę głowy wedle zaleceń, kilka razy w tygodniu. Po około miesiącu stosowania produktu problem powinien ustąpić. Z kolei preparaty przeciwłojotokowe ograniczają ilość sebum, którą produkuje skóra. Substancje łagodzące, ograniczają z kolei świąd i można je stosować do codziennej pielęgnacji. Na rynku występują również preparaty keratolityczne. Pomagają one pozbyć się naskórka, dzięki wspomaganiu złuszczania. Jeżeli Twój problem nie ustąpi, w takim przypadku warto zasięgnąć porady lekarza. 

Na co dzień możesz dbać o włosy tak, by zapobiegać powstawaniu łupieżu. Masuj skórę głowy oliwą z oliwek podgrzaną do optymalnej temperatury. Możesz również użyć olejków eterycznych. Dzięki nim wykonasz zabieg pielęgnacyjny, który skutecznie zadba o pH Twojej skóry. Warto też czerpać z natury. Jeżeli zmagasz się z problemem i czujesz dyskomfort to postaw na sprawdzone produkty lub zasięgnij porady u dermatologa. Jeżeli Twoja skóra wysyła sygnały – poświęć jej trochę czasu i uwagi, a z pewnością zauważysz efekty.

Może Ci się również spodoba