Kiedy skóra woła o pomoc

Skóra stanowi ochronę dla całego ciała, która jest codziennie narażana na wiele czynników. Ich negatywny wpływ możemy skutecznie minimalizować odpowiednio o nią dbając, a w razie konieczności zastosować specjalne leczenie. Jedną z chorób skóry, z którą zmaga się wiele osób jest grzybica. To wstydliwa dolegliwość, którą często bagatelizujemy. Jak rozpoznać tę chorobę i kiedy udać się do specjalisty?

Przyczyny i objawy

Grzybica jest zakaźną chorobą skóry. Wywołują ja chorobotwórcze grzyby. Powszechnie przyjęło się, że dotyka jedynie stóp, ale może również dotyczyć skóry głowy, twarzy i tułowia. Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko zakażenia. Zwykle są to takie choroby, takie jak cukrzyca, a także zaburzenia normalne, obniżona odporność czy stosowanie antybiotyków lub sterydów. Grzybica skóry jest chorobą, która przenosi się dosyć łatwo. Wystarczy brak odpowiedniej ostrożności w miejscach publicznych, takich jak sauny czy baseny i możemy złapać niechcianą dolegliwość.

Objawami najczęściej są zmiany skórne, które często myli się z innymi dolegliwościami. Grzybicy zwykle towarzyszy tak zwany rumień, czyli zaczerwienienie skóry. Najczęściej zmiany są zlokalizowane w odsłoniętych miejscach. To pojedyncze „plamki”, które wywołują nieprzyjemne uczucie swędzenia. Jeżeli zauważysz tego typu objawy powinieneś skontaktować się z lekarzem, gdyż jest to choroba zakaźna. Zmiany te są podobne do łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry, dlatego diagnostyka w gabinecie lekarskim jest niezbędna.

Skóra gładka, a grzybica

Grzybica skóry gładkiej objawia się zmianami występującymi w okolicy tułowia oraz kończyn i stanowi ponad połowę wszystkich zakażeń. Powstałe zmiany są duże i zaczerwienione. Mogą występować pojedynczo lub rozprzestrzenić się na większy obszar, dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Leczenie jest proste – bazuje głównie na stosowaniu miejscowym preparatów. Powinno przynieść ulgę i wyleczyć dolegliwość, o ile dbamy o regularną aplikację.

Problem z głowy

Spora część osób narzeka na dolegliwości występujące na skórze głowy. Zmiany wywołują świąd, dlatego jest to nieprzyjemne i uciążliwe schorzenie. Ważne, by zastosować odpowiednie leczenie w miarę szybko. Nieleczona dolegliwość może towarzyszyć Ci latami. Wiele osób bagatelizuje objawy i liczy na to, że ustąpią samoistnie. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy problem ze skórą głowy dotyczy grzybicy stygnącej, drobnozarodnikowej lub woszczynowej. Dobrze dobrane leczenie przyniesie ulgę i pozbawi Cię dolegliwości.

Co z tą stopą?

Wiele osób sądzi, że grzybica dotyczy jedynie stóp. Choroba atakuje przestrzenie między palcowe. Naskórek ulega uszkodzeniu i powstaje zmiana, która się łuszczy. Nieprzyjemne uczucie świądu utrudnia funkcjonowanie. Warto więc zapobiegać tego rodzaju dolegliwościom. Na basenie, siłowi czy w saunie korzystaj z obuwia, które odizoluje Twoją stopę od podłoża. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu bolesnych dolegliwości.

Zadbaj o paznokcie

Grzybica paznokci jest również problematycznym schorzeniem. Na początku paznokcie zmieniają barwę – mogą stać się zielonkawe lub pojawiać się żółtawe plamy. Mogą również spuchnąć, a w okolicy wału okołopaznokciowego często pojawia się ropa. Warto wówczas zasięgnąć porady specjalisty. Dzięki leczeniu szybko pozbędziesz się problemu. W trakcie kuracji należy zrezygnować z wszelkich stylizacji paznokci. Po przywróceniu odpowiedniej kondycji skórze na nowo będzie można wykonać manicure hybrydowy lub żelowy.

Leczenie takiej choroby jak grzybica powinno być nadzorowane przez specjalistę. Kiedy nasza skóra woła o pomoc i pojawiają się na niej zmiany należy reagować natychmiastowo. Być może Twoje dolegliwości nie będą poważne i z łatwością pozbędziesz się problemu.

Może Ci się również spodoba