Przesądy

Przesądy

Mianem przesądu określa się bezpodstawną, ogólnie szerzoną wiarę w istnienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy dwoma wadzeniami. Nie mają one żadnych racjonalnych podstaw i nie można ich wytłumaczyć naukowymi sposobami. Swoje korzenie przesąd wziął z dawnych wierzeń i obyczajów ludowych. Niegdyś był uważany za przejaw magii. Szczególną uwagę na przesądy zawraca się podczas ważnych wydarzeń, takich jak ślub czy narodziny dziecka. Niektóre z nich są zabawne i wzbudzają entuzjazm, inne stają się wręcz niebezpieczne dla psychiki człowieka. Poznaj najróżniejsze przesądy.

Najpopularniejsze przesądy

Jednym z najpopularniejszych przesądów jest widmo zbicia lustra. Wiele osób wierzy, że gwarantuje to siedem lat w nieszczęściu. Podobno można ten czas skrócić kładąc kawałki lustra na nagrobku lub szlifując je na proszek. Warto jednak uważać na place, bo można się pokaleczyć! Podobnie rzecz się ma z powiedzeniem „odpukać w niemalowane drewno”. Ma to za zadanie zapobiegać nieszczęściom. Związane jest to z dawnymi mitami, w których głoszono, że w drzewach żyją dobre duchy, które są w stanie wpłynąć na przyszłość. Z kolei rozsypana sól oznacza kłótnie i nieporozumienia w domu. Zniszczeniem relacji grozi również brak zapłaty za coś ostrego. Jeżeli otrzymasz w prezencie komplet noży czy nożyczki pamiętaj, by wręczyć ofiarującemu chociażby symboliczną złotówkę.

Pecha z kolei można ściągnąć na siebie otwierając w domu parasol. Warto pamiętać, by podczas otwierania zachować ostrożność i nie zrobić sobie krzywdy. Podobnie jak w przechodzeniu pod drabiną – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i osoby, która być może na niej pracuje. Szczęście gwarantuje przesąd mówiący o tym, by złapać się za guzik, kiedy zobaczysz kominiarza. Skąd ten pomysł? Ze średniowiecza, kiedy to okoliczne wioski odwiedzali rzemieślniczy. Każda gospodyni chciała, by to właśnie do jej domu wszedł jako pierwszy. Jeden z największych przesądów czai się w kalendarzu – piątek trzynastego. Istnieje fobia zwana paraskewidekatriafobią, która objawia się u osób, które boją się tego dnia. Trzynastka ma być pechową liczbą, z kolei w piątek według tradycji chrześcijańskiej umarł Jezus.

Ślub – przesądy na długie i (nie)szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejszy ślubny przesąd dotyczy samej daty. Ceremonia powinna odbyć się w miesiącu, którego nazwa ma w sobie literę R. Ma to symbolizować rodzinę i zapewnić małżeńskie szczęście. Nie wolno również podnieść obrączek, które spadły na ziemię w trakcie ceremonii – a przynajmniej nie mogą tego zrobić przyszli małżonkowie. W przeciwnym razie grozi im nieszczęście. Podczas ceremonii panna młoda powinna mieć przy sobie coś niebieskiego  – to gwarantuje wierność małżonka. Idąc do ołtarza można się potknąć. Przesąd głosi, że jeżeli będzie to panna młoda, to jej druhna szybko wyjdzie za mąż.

Wiele par martwi się pogodą w dniu ślubu. Podobno wymarzoną aurę gwarantuje zostawienie butów ślubnych w oknie. Kompletując swój strój na wymarzony dzień nie można zapomnieć o biżuterii. Warto omijać szerokim łukiem perły, które według przesądu zwiastują nieszczęścia i ból. Z kolei bukiet nie powinien zawierać żadnych kwiatów z kolcami. Na przestrzeni wieków powstało również wiele przesądów dotyczących zgody w małżeństwie i liczby potomków. Wiele z nich zależy od regionu, w którym zawiera się związek małżeński oraz tamtejszych obyczajów.

Przesądy

Czego nie może kobieta w ciąży?

W Korei istnieje przesąd, że w ciąży nie wolno spożywać asymetrycznych posiłków, bo dziecko urodzi się brzydkie. Jeszcze bardziej absurdalnym jest twierdzenie, że w tym czasie nie można nosić łańcuszków czy naszyjników, bo dziecko udusi się pępowiną. W trakcie ciąży nie wolno również głaskać zwierząt futerkowych. Istnieje przesąd, który mówi, że dziecko urodzi się wtedy owłosione. Oczywiście nie istnieje żadne powiązanie między biżuterią czy zwierzętami a potencjalnymi problemami występującymi w czasie ciąży.

Kolejnym przesądem, który dotyczy kobiet spodziewających się dziecka jest zaglądanie przez dziurkę od klucza lub wizjer w drzwiach – dziecko podobno ma mieć zeza. Niebezpieczne może być również oblanie się wodą podczas zmywania naczyń. Wróży to alkoholizm u dziecka. Z kolei obcinanie włosów w trakcie trwania ciąży ma „skrócić” rozum potomkowi. Istnieje również przesąd, który mówi o tym, że powinno się zrezygnować z mocnego makijażu. W przeciwnym razie można sprowadzić dziecko, a w szczególności córkę, na złą drogę.

Przesądy dotyczą wielu dziedzin życia. Od własnych przekonań zależy czy w nie uwierzysz czy nie. Warto jednak zawsze kierować się własnym bezpieczeństwem i unikać sytuacji, w których może dojść do utraty życia lub zdrowia, nawet jeżeli oznacza to złamanie któregoś z magicznych nakazów.

Może Ci się również spodoba