Audiobooki, audioseriale i podcasty
Muzyka towarzyszy wielu osobom w drodze do pracy, przy sprzątaniu czy w trakcie jazdy samochodem. Stanowi umilenie czasu i pozwala odciąć się chociaż na chwilę od otoczenia. Coraz większa liczba użytkowników serwisów audio decyduje się również na słuchanie podcastów, audioseriali czy audiobooków. Każdy odcinek czy rozdział książki niesie ze sobą nie tylko dużą dawkę informacji, ale także wiele emocji.
Audiobooki – dla fanów książek
Audiobooki stają się coraz popularniejsze. Można ich słuchać w zasadzie wszędzie. Wystarczy odpowiednia aplikacja i wykupiona subskrypcja lub konkretna pozycja. Wiele osób uważa, że taka forma nie jest dla nich ze względu na to, że nie można się wystarczająco mocno skupić na treści. Wszystko zależy od tego, jakie pozycje lubisz i jak szybko przyswajasz informacje. Jeżeli lubisz posłuchać ciekawych opowieści, kochasz książki, ale nie masz czasu, by usiąść z papierową wersją to warto spróbować przesłuchać audiobooka. Przyjemny głos lektora i odpowiednia intonacja sprawiają, że historia nabiera zupełnie innego wymiaru. Możesz również słuchać opowieści i jednocześnie śledzić tekst w papierowej wersji. Takie rozwiązanie sprawdzi się również u osób, które chcą czytać szybciej. Ciekawą alternatywą, która dopiero zaczyna podbijać serca czytelników są audioseriale.
Audioserial z podziałem na role
Opowieści można publikować również w formie odcinkowego audioserialu. Podział na role, efekty dźwiękowe i obecność narratora sprawiają, że całego utworu słucha się bardzo przyjemnie. Podobnie jak w przypadku audiobooków, dużą zaletą tego rodzaju produkcji jest wygoda i komfort słuchania. W dowolnym momencie możesz przerwać i wrócić do słuchania w miejscu, w którym wcześniej skończyłeś. Produkcje mogą bazować zarówno na konkretnych książkach, jak i być produkcją własną konkretnej firmy. Do nagrania takiego audioserialu zaprasza się zwykle lektorów i aktorów o znanych wszystkim głosach. Własne produkcje posiada Audioteka i seriws Empik GO. Tematyka jest bardzo różnorodna. Można tam znaleźć zarówno treści dokumentalne takie jak „Czarny romans”, czy komedie kryminalne, na przykład „Sierżant Cuff”. Ciekawym zabiegiem jest również tworzenie mini audioserialu, który stanowi prolog do książki, którą można później przeczytać w papierowej wersji lub audiobooka. Ma to na celu rozbudzenie ciekawości czytelnika i głębsze poznanie bohaterów. Dzięki tej formie nie musisz poświęcać dużej ilości czasu na poznanie historii. Możesz się w nią zagłębić wykonując inne czynności – na przykład w trakcie pracy czy gotowania.
Podcasty
Podcasty to zupełnie inny rodzaj utworu audio. To treści dostępne od ręki, dystrybuowane bezpłatnie na kanałach YouTube lub serwisach streamingowych w specjalnych zakładkach na Spotify, ale także w Google Podcasts i Apple Podcats. Najczęściej mają postać plików mp3. Cechuje je regularność w odcinkach, z czego każdy jeden może być o czymś innym. Wszystko zależy od tematyki kanału i samego podcastera. Odcinki mogą być różnej długości, a o premierze decyduje wyłącznie twórca. By zacząć słuchać, wystarczy odnaleźć podcast, który porusza najbliższą Ci tematykę. Co ważne, dzięki aplikacjom nie musisz się ograniczać i z powodzeniem możesz odsłuchiwać także zagranicznych treści. W Polsce największą popularnością cieszą się kanały, które poruszają tematykę codziennego, zwykłego życia – wzloty i upadki miłosne, życie zawodowe czy różnego rodzaju przygody. Swoje miejsce w tym świecie doskonale odnalazła Joanna Okuniewska z podcastami „Ja i moje przyjaciółki idiotki” oraz „Tu Okuniewska”. Niemniejsze grono odbiorców mają również twórcy materiałów o tematyce kryminalnej (true crime). Mrożące krew w żyłach historie seryjnych morderców, tajemnicze zniknięcia czy sprawy z dawnych lat opowiedziane przez podcastera i okraszone klimatyczną muzyką cieszą się dużą popularnością. Według użytkowników najlepsze materiały przygotowuje Marcin Myszka z kanału Kryminatorium i Justyna Mazur „Piąte: nie zabijaj”. Dużą popularnością cieszą się także „Zagadki kryminalne” Karoliny Anny, a także „Sceny zbrodni” i „Dorwać bestię” produkowane przez RMF FM. Jeżeli lubisz krótsze nagrania wybierz shortcasty – odcinki tych produkcji trwają do 10 minut.
Zarówno audiobooki, jak i audioseriale czy podcasty cieszą się coraz większą popularnością. Jeżeli chcesz posłuchać ciekawych historii opowiedzianych przez wyjątkowych ludzi to koniecznie przejrzyj ofertę serwisu, który subskrybujesz lub zerknij, co oferuje YouTube. Daj się wciągnąć i przenieś się do zupełnie innego świata. Z ich pomocą podróż nie będzie nudna, a wykonywanie czynności domowych będzie dużo przyjemniejsze.