Poznaj Meryl Streep

Poznaj meryl streep

Powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek wszechczasów. Ikona kina międzynarodowego. Podbiła serca fanów naturalnością, skromnością i poczuciem humoru. Meryl Streep, a właściwie Mary Louise Streep swój debiut miała w teatrze. Każda kolejna kinowa rola wzbudza spory entuzjazm. Na czym polega fenomen aktorki nominowanej 21 razy do Oscara?

Prywatne życie

Meryl Streep jest jedną z niewielu gwiazd światowego formatu, które nie lubią dzielić się swoim prywatnym życiem. Wiadomo, że na świat przyszła w 1949 roku w Summit. Ma korzenie  niemieckie, szwajcarskie i brytyjskie. OD 1978 roku jest żoną Donalda J. „Dona” Gummera. Mają syna i trzy córki. W 2019 roku została babcią. Swoją przygodę z aktorstwem zaczynała w teatrze. Po zakończeniu nauki pracowała na Broadwayu. Kinowy debiut datuje się na 1977 rok w filmie telewizyjnym The Deadliest Season. W tym samym roku pojawiła się w filmie „Julia” na drugim planie. Dzięki rolom w filmach „Łowca jeleni” (1978) i „Sprawa Kramerów” (1979) otrzymała pierwsze nominacje do Oscara. Drugi film przyniósł jej zwycięstwo. Kolejną statuetkę dostała za rolę w „Wyborze Zofii”. Trzeci Oscar za rolę byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher w filmie „Żelazna Dama” był niczym ukoronowanie jej aktorskiej kariery. Oprócz Oscarów w swojej kolekcji ma nagrody z Festiwalu w Cannes i Berlinie, Emmy, Złote Globy, a także BAFTA. W 2010 roku uhonorowana przez prezydenta Baracka Obamę Narodowym Medalem Sztuki i Prezydenckim Medalem Wolności w 2014. Pomimo tak bogatej kariery i wciąż dużej aktywności zawodowej, Meryl Streep w wywiadach podkreśla, że najważniejsza jest dla niej rodzina.

Od Julii do Margaret – role, obok których nie można przejść obojętnie

Każda jej rola jest inna. Nigdy nie powtarza swoich kreacji – każda postać, którą gra ma swoje własne życie. Dzięki Streep nie tylko fizycznie, ale także wewnętrznie jej role potrafią żyć. Nie można tutaj obojętnie przejść obok Mirandy Priestley – naczelnej redaktor magazynu „Runway”. Silna, bezkompromisowa i poukładana kobieta, która zawładnęła światem mody to zdaje się rola stworzona dla Streep.

Przekrój ról, które zagrała Meryl jest ogromny. W filmie Julie&Julia wciela się w legendarną kucharkę Julię Child, autorkę popularnej książki kucharskiej, która po jakimś czasie wpada w ręce Julie Powell. Zainspirowana jej pomysłowością postanawia przygotować potrawy wedle przepisów znanej gospodyni. By odpowiednio przygotować się do roli Streep spędziła wiele godzin oglądając programy kulinarne i ćwiczyła modulację głosu. Z kolei w produkcji „Sierpień w hrabstwie Osage” możesz poznać ją jako neurotyczną, zapatrzoną w siebie matkę, która choruje na raka i nie potrafi porozumieć się ze swoimi córkami. Również ciekawa kreacja.

Poznaj Meryl Streep

Te filmy i seriale musisz zobaczyć!

Jeżeli chcesz poznać bliżej Meryl Streep to koniecznie obejrzyj produkcje, w których grała. Wspomniana już wcześniej „Żelazna Dama” to must-see każdego, kto chce przyjrzeć się jej talentowi aktorskiemu. To pełna emocji i wzruszeń produkcja o brytyjskiej premier, która oprócz polityki musiała walczyć z wieloma innymi przeciwnościami. W filmografii nie brakuje również romantycznych akcentów, jak chociażby rola w „To skomplikowane”, gdzie wciela się w rolę żony, która chce na nowo poukładać sobie życie, tylko w zasadzie sama nie wie czy z mężem czy jednak kimś innym.

Zagłębiając się w filmografię Meryl Streep nie można obojętnie przejść obok „Boskiej Florence”. To poruszająca komedia o kobiecie, która ma wielkie marzenie o śpiewaniu i niewielki talent do tego. Pomimo wielu przeciwności występowała na Broadwayu. To piękna opowieść o miłości, wsparciu i walce o marzeniach. U boku Streep, jako jej filmowy partner pojawił się Hugh Grant. Ten duet z pewnością Cię zachwyci. Jeżeli potrzebujesz lekkiej i przyjemnej komedii postaw na „Ze śmiercią jej do twarzy”, gdzie wspólnie z Goldie Hawn odkryjesz magiczną recepturę na wieczną młodość. Z kolei w filmach z serii „Mamma Mia!” można poczuć wyjątkowy klimat wakacji na greckiej wyspie. Wspólnie z bohaterką przenieś się do świata pełnego miłosnych uniesień i dźwięków muzyki znanego zespołu ABBA.

W filmowej biorgrafii znalazło się również kila serialowych produkcji. Na uwagę zasługuje między innymi kreacja Mary Louise Wright z „Wielkich kłamstewek”. To starsza kobieta, teściowa jednej z głównych bohaterek, która wygląda na zmęczoną życiem staruszkę. W praktyce okazuje się zamkniętą, nieco złośliwą osobą. Warto przyjrzeć się tej kreacji nieco bliżej.   Filmografia Meryl Streep jest bardzo bogata. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej sięgnij po biografie dostępne w księgarniach. „Meryl Streep. Znowu ona!” zabierze Cię w podróż do przeszłości i pozwoli poznać aktorkę z czasów, zanim trafiła na szklany ekran i stała się ikoną. „Queen Meryl” to propozycja dla tych, chcą jeszcze lepiej poznać filmografię i poszczególne role, okraszona dużą ilością zdjęć.

Może Ci się również spodoba