Depresja – choroba, z którą można walczyć

Depresja - choroba, z którą można walczyć

Depresją określamy grupę zaburzeń psychicznych, które objawiają się najczęściej przygnębieniem, smutkiem, niską samooceną, poczuciem winy, czy obniżonym nastrojem. Szacuje się, że coraz więcej dorosłych, młodzieży i dzieci choruje, a dwa razy częściej dotyka kobiet. Spora grupa przypadków pozostaje niezdiagnozowana, przez co nie może otrzymać adekwatnego leczenia. Jak rozpoznać u siebie lub bliskiej osoby objawy depresji i jak poprosić o pomoc?

Objawy depresji

Jednym z pierwszych objawów depresji jest stopniowa utrata odczuwania przyjemności, radości z życia i aktywności, które kiedyś dawały satysfakcję. Wówczas pojawia się poczucie pustki, obniżenie nastroju, zagubienie i zobojętnienie. Z czasem odczuwane emocje są coraz mocniejsze i nie można ich opanować. Niekontrolowany płacz czy impulsywność powodują alienację, ograniczenie aktywności życiowej, nawet do takiego stopnia, że codzienne czynności, jak ubranie się, jedzenie, czy umycie stają się niemożliwe do zrealizowania. Myśli depresyjne, zaniżona samoocena, poczucie, że jesteśmy bezwartościowi i skazani na porażkę skutecznie przytłacza. Z depresją często pojawiają się lęki. Chory nie jest w stanie określić, czego się boi. Nasilenie uczucia strachu może być różne, czasami się zmniejsza, a w innym okresie zwiększa. Pojawia się również bezsenność i zaburzenia snu, brak apetytu, spadek libido, a u kobiet zaburzenia miesiączkowania.

Jak szukać pomocy?

Jeżeli odczuwasz któryś z symptomów depresji, coś Cię niepokoi lub czujesz, że nie możesz poradzić sobie z problemami – poproś o pomoc. Możesz zwierzyć się bliskiej Ci osobie, która pomoże podjąć kolejne kroki. Warto wybrać się na wizytę do psychologa, który przeprowadzi rozmowę i zdiagnozuje problem. Pierwsza wizyta może być nieco krępująca. Jeżeli pomoże Ci bliskość przyjaciela lub drugiej połowy – poproś, by poszła z Tobą. Możesz również zdecydować się na rozmowę online. Taką usługę oferuje https://poradnia-harmonia.pl/. Lekarz zapewni pełną dyskrecję, a znajome otoczenie pozwoli łatwiej się otworzyć i sprawi, że poczujesz się bezpieczniej. Forma kontaktu online pozwoli przełamać barierę i zaufać specjaliście. Pomocna będzie również rozmowa z psychiatrą, który zaleci odpowiednie leczenie. Jeżeli zauważysz, że objawy utrzymują się od 2 do 4 tygodni, niezależnie od przyczyny wskazana jest konsultacja z lekarzem. Warto pamiętać, że depresja jest chorobą, którą można leczyć i da się ją wyleczyć. Nie można jej lekceważyć. Jak najszybsze podjęcie decyzji o leczeniu pomoże poprawić jakość Twojego życia. Może być ono długotrwałe, ale współpraca ze specjalistą przyniesie oczekiwane rezultaty.

Może Ci się również spodoba