Nazwisko po ślubie – zmienić czy zostawić?
Ślub to uroczystość, na którą czeka wiele kobiet. Magiczny dzień, pełen miłości i radości wiąże się także z konsekwencjami prawnymi, między innymi podjęciem decyzji o tym, czy zostajesz przy swoim nazwisku czy zmieniasz je na nazwisko współmałżonka. Podpowiadamy, kiedy warto zachować panieńskie lub kawalerskie nazwisko.
Zachowaj swoje nazwisko jako markę
Wiele osób długo pracuje na swoje nazwisko. Po jego zmianie niestety stają się dla odbiorców anonimowi. Jeżeli tworzysz markę osobistą sygnowaną swoim nazwiskiem, to po jego zmianie będzie czekała Cię praca od nowa na uzyskanie popularności. Dotyczy to głównie artystów – kompozytorów, malarzy, pisarzy, ale także rękodzielników czy osób pracujących w social mediach, na przykład edukatorów. Jeżeli długo pracowałaś na swoje nazwisko to z biznesowego punktu widzenia lepiej przy nim pozostać. Kompromisem jest wybór opcji dwuczłonowej.
Zmiana nazwiska wiąże się również z wyrażaniem nowych dokumentów – dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Wiąże się to nie tylko z załatwianiem wielu formalności, ale także z wydatkami. Jeżeli wiesz, że nie zdążysz wymienić dokumentów przed ważną podróżą lub nie chcesz załatwiać formalności pozostanie przy swoim nazwisku gwarantuje brak wizyt w urzędach.
Aspekty rodzinne
Wiele osób wciąż dba o przynależność do rodziny i przedłużenie linii rodowej, dlatego kobiety często pozostają przy swoim nazwisku, a mężczyźni przyjmują nazwisko żony. Następnie przekazują je dzieciom. Dzięki takiemu rozwiązaniu ród nie wyginie. Niektóre osoby są zwyczajnie związane ze swoim nazwiskiem i trudno im się z nim rozstać. Warto więc pozostać przy rodowym, chociażby z przyzwyczajenia i sympatii. Zdarza się również, że nazwisko jest na tyle charakterystyczne, że staje się ksywką czy określeniem danej osoby, dlatego jego zmiana wiąże się z pewną formalną utratą części własnego „ja”.
W wielu rodzinach panuje przekonanie graniczące ze stereotypem, że kobieta musi przyjąć nazwisko męża. Jeżeli babcia czy ciocia będą oburzone, że nie zmienisz personaliów – nie przejmuj się. Pamiętaj, że z Tobą zostaje nazwisko, a nie z resztą rodziny. Jeżeli nie chcesz pozostać przy panieńskim – przyjmij współmałżonka. Panieńskie jest dla Ciebie szczególnie ważne lub po prostu Ci się podoba? Pozostań przy nim i nie przejmuj się docinkami. Podobnie sytuacja działa w drugą stronę. Przyszła teściowa grozi, że się obrazi, jeżeli jej syn nie pozostanie przy swoim nazwisku i przyjmie Twoje? Nie przejmujcie się. Nie warto kierować się stereotypami, to Wy decydujecie jakie dane będą widniały w dokumentach.
Przyjęcie dwuczłonowego nazwiska zostawia również pełną furtkę dla potomstwa. Jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego trzeba określić, czyje nazwisko przyjmą dzieci. Jeżeli zdecydujesz się na podwójne i zaznaczysz to w dokumentach, to w przyszłości dzieci będą mogły zdecydować, czy chcą pozostać przy podwójnym lub wybrać nazwisko mamy czy taty.
Zmiana nazwiska
Wiesz już, jakie korzyści niesie pozostawienie swojego nazwiska. Zmiana danych na współmałżonka również ma swoje plusy. Dla wielu osób niesie przesłanie nowego rozdziału w życiu. Symbolicznie zamyka jeden rozdział i otwiera drugi, dlatego dla psychicznego komfortu wiele osób decyduje się zmienić nazwisko. Zmiana nazwiska z czysto formalnego punktu widzenia wiele ułatwia. Przedstawiając się personaliami współmałżonka w gronie znajomych czy chociażby w dokumentacji jasno dajesz do zrozumienia, że jesteście rodziną.
Jeżeli zdecydujesz się na zmianę nazwiska musisz liczyć się z wieloma formalnościami. Po pierwsze należy wyrobić nowe dokumenty. Swoje dane musisz zaktualizować właściwie wszędzie, gdzie je podajesz. Konieczna będzie wymiana dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu i dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nie zapomnij również poinformować o tym pracodawcy, banku, ubezpieczyciela czy uczelni, jeżeli wciąż studiujesz. Dowód osobisty ważny jeszcze przez 4 miesiące od daty zawarcia małżeństwa. Warto jednak pamiętać, że wniosek o wydanie nowego dokumentu musisz złożyć w ciągu 14 dni. W przypadku paszportu, stary jest ważny 60 dni, dlatego wart dokładnie sprawdzić poszczególne aspekty. Niezależnie od tego czy przyjmiesz nazwisko męża, oboje zostaniecie przy swoim czy będziesz mieć dwuczłonowe – w świetle prawa jesteście małżeństwem. Konsekwencje zmiany statusu cywilnego jasno określone są w odpowiednich ustawach. Jeżeli nie wiesz, czy pozostać przy swoim nazwisku czy zmienić je na partnera, kieruj się własnymi przekonaniami. Dzięki temu podejmiesz odpowiednią decyzję.