Brytyjska krew czyli kim jest Benedict Cumberbatch

Brytyjska krew czyli kim jest Benedict Cumberbatch

Brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Urodził się w 1976 roku i jest synem pary aktorów – Wandy Ventham i Timothy’ego Carltona. Benedict Cumberbatch, bo o nim mowa, jest jednym z najbardziej utalentowanych artystów. Za zasługi w dziedzinie sztuki aktorskiej oraz działalność charytatywną decyzją samej królowej Elżbiety II został Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. Jego role są charakterystyczne i zawsze perfekcyjnie dopracowane.

Szkoła i początki

Jako dziecko należał do klubu który zajmuje się sztuką dramatyczną. Występował w licznych przedstawieniach sztuk szekspirowskich. Swój debiut miał w wieku 12 lat jako Titania, Królowa Wróżek, w „Śnie nocy letniej”. Po studiach wciąż pracował w teatrze i jest z nim związany do dzisiaj. Sztuka Frankestein stale cieszy się dużą popularnością. Debiut w pierwszoplanowej męskiej roli nastąpił w 2004 roku, kiedy wcielił się w postać Stephena Hawkinga w filmie Hawking. Aktor angażuje się również w różnego rodzaju akcje charytatywne. Wziął udział między innymi w słynnym Ice Bucket Challenge, gdzie w swoim stylu nagrał film, jak oblewa się wiadrem zimnej wody. Akcja miała na celu zebranie pieniędzy dla osób chorych na stwardnienie zanikowe boczne. Jest ambasadorem organizacji The Prince’s Trust, która pomaga młodym ludziom w edukacji i pracy. Wspiera również osoby, które walczą z rakiem. Prywatnie jest mężem Sophie Hunter i mają dwóch synów. Odcisk dłoni aktora można podziwiać na bulwarach wiślanych w Krakowie.

Nowoczesny Sherlock Holmes

Ogromną popularność przyniosła mu rola Sherlocka Holmesa w produkcji BBC. Wspólnie z Martinem Freemanem stworzyli duet oparty na przyjaźni i wzajemnym tolerowaniu wybryków drugiej strony. Zamknięty w sobie, zabójczo mądry, o ponadprzeciętnej inteligencji detektyw skradł serca widzów na całym świecie. Wspólnie z Johnem Watsonem podróżują taksówkami, korzystają ze smartfonów, a zamiast tradycyjnego pamiętnika prowadzą bloga. Wspólne odkrywanie tajemnic i genialnie pokazana sztuka dedukcji została okraszona dawką brytyjskiego humoru. Serial bawi, wzrusza i wzbudza wiele emocji. W specjalnym odcinku „Upiorna Panna Młoda” można obserwować Holmesa rodem z wiktoriańskich czasów. Warto obejrzeć!

Filmy, które musisz zobaczyć

Filmografia Benedicta Cumberbatcha nie ogranicza się jednak do roli Sherlocka. Na wyróżnienie zasługuje kreacja Alana Turinga, która przyniosła aktorowi nominację do Oskara, Złotego Globu i BAFTA. Wiele osób kojarzy Cumberbatcha z roli doktora Stephena Strange’a z serii „Avengers”. Duży szacunek krytyków filmowych wzbudził w roli Forda w filmie „Zniewolony. 12 Years a Slave”. To historia czarnoskórego chłopaka, który został sprzedany jako niewolnik i pracuje na farmie. Aktor swój udział miał również w ekranizacji Hobbita, w której wcielił się w postać krwiożerczego Smauga. Użyczył mu nie tylko swojego głosu, ale także dzięki specjalnemu kostiumowi, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii mógł nagrać dokładne ruchy stworzenia.

„Wojna o prąd” to kolejna wyjątkowa produkcja, w której Cumberbatch pokazał swój talent aktorski. Wcielił się w rolę Thomasa Edisona – wynalazcy żarówki elektrycznej. Fabuła opiera się na konflikcie wynalazcy z Westinghouse’em, który twierdzi, że lepszym rozwiązaniem niż prąd stały, będzie prąd zmienny. Pomiędzy mężczyznami następuje prawdziwa rywalizacja o to, który zrewolucjonizuje świat. Jeżeli lubisz filmy osadzone w dawniejszych czasach to koniecznie postaw na „Grę Tajemnic”. To produkcja, która opowiada o życiu Alana Turinga – brytyjskiego matematyka i kryptologa, który opracował urządzenie służące do łamania kodu Enigmy.

Brytyjska krew czyli kim jest Benedict Cumberbatch

Seriale, które wciągają

Jeżeli chcesz obejrzeć aktora w głównej roli, ale nie masz ochoty na firm wybierz jeden z seriali. Na uwagę zasługuje „Patrick Melrose”. To dramat, który opowiada o życiu tytułowego bohatera. Patrick pochodzi z arystokratycznej rodziny, w której ojciec był tyranem, a matka przymykała na wszystko oko. Problemy psychiczne w połączeniu z dużą dawką różnych używek skutecznie utrudniają bohaterowi funkcjonowanie, dlatego podejmuje próbę uporania się z traumą. Na uwagę zasługuje również „Koniec defilady”. To pięcioczęściowy serial, który powstał na podstawie książki o tym samym tytule. Opowiada historię arystokraty, który chce pozostać lojalny wobec okrutnej żony, ale na ich drodze staje charyzmatyczna sufrażystka. Kobieta wzbudza zainteresowanie bohatera i odmienia jego życie. Warto zaznajomić się chociaż z niektórymi tytułami i samemu przekonać się, jakim aktorem jest Benedict Cumberbatch.

Może Ci się również spodoba