Migrena

Migrena

Migrena jest jednym ze schorzeń należących do gatunku tych cywilizacyjnych. Może być dziedziczona genetycznie. Zwykle kojarzy się z silnym bólem głowy, ale objawów towarzyszących może być wiele. Same bóle są bardzo uciążliwe i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Statystycznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jak radzić sobie z tą przewlekłą chorobą i kiedy udać się po profesjonalną pomoc?

Migrena a ból głowy

Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy dzieli je na pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich to takie, w których ból sam w sobie jest jednostką chorobową i właśnie do nich zalicza się migrena. Bóle wtórne są objawem innych zaburzeń lub wynikiem urazów – dotyczy to zarówno zwykłego przeziębienia, jak i guza mózgu. Każdy ból, który trwa dłużej niż 15 dni powinien być konsultowany z lekarzem. Ból głowy zwykle nie trwa długo i w większości przypadków mija samoistnie. Migrena z kolei niesie ze sobą wiele innych objawów. Zwykle jest to silny, pulsujący ból, który nasila się w trakcie wykonywania różnych czynności. U wielu osób atak migreny jest poprzedzony aurą – objawami wzrokowymi. Mogą to być na przykład mroczki, zniekształcenie obrazu czy błyski lub pojawiające się linie. Migrenom towarzyszą również wymioty, nudności, nadwrażliwość na dźwięk, światło i zapachy, łzawienie oczu. Bóle nasilają się także w trakcie wykonywania różnych czynności.

Przyczyny migreny

Czynniki, które mogą powodować migreny nie są do końca jasne. Sama choroba jest złożona i najczęściej ma podłoże genetyczne lub środowiskowe. Niektóre czynniki mogą nasilać objawy. Do najczęstszych należą: stres, zmiany hormonalne u kobiet, ograniczanie spożywania jedzenia, zmiany pogody i rytmu snu, nieprzyjemne lub silne zapachy, ból karku, nadwrażliwość na światło czy alkohol, a także niektóre pokarmy. Bezpośrednimi przyczynami migreny są nieprawidłowe wyładowania w obrębie komórek nerwowych i ich zwiększone przewodzenie przez nerw trójdzielny, nieprawidłowy poziom serotoniny, która pomaga regulować ból w układzie nerwowym oraz wzmożona produkcja neuropeptydów.

Migrena

Leczenie

Nie ma jednego leku na tę dolegliwość. Objawy bólowe można łagodzić przy pomocy ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Pozwalają złagodzić objawy i ułatwiają funkcjonowanie. W wielu przypadkach pomocne okazują się być jedynie przepisane przez lekarza leki na migrenę. Oprócz uśmierzania bólu likwidują również nudności i światłowstręt. Tego rodzaju substancje są dostępne jedynie na receptę. Jeżeli ataki migrenowe nie ustają po 72 godzinach, należy udać się po pomoc do lekarza. Takim stanom zwykle towarzyszą wymioty czy odwodnienie, co zagraża życiu. Częste bóle głowy należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który pokieruje Cię na dalszą diagnostykę.

Migrena w ciąży

Bóle głowy w ciąży zdarzają się stosunkowo często, szczególnie w pierwszym trymestrze. Jeżeli cierpisz na migreny to podczas wizyty u ginekologa powinnaś powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu. Istnieją leki, które są bezpieczne dla dziecka. Warto pamiętać, że występowanie objawów może ograniczać regularny i odpowiednio długi sen, relaksacja, zdrowe odżywianie i poprawne nawadnianie, a także aktywność fizyczna. Oczywiście wszystko w granicy rozsądku. Dzięki temu możesz w pełni zadbać o siebie i dziecko. W okresie karmienia piersią również należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Wszelkie wątpliwości z pewnością rozwieje specjalista pod opieką którego znajduje się ciężarna. Migreny są uciążliwym schorzeniem. Skutecznie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeżeli zmagasz się z bólami głowy – udaj się po fachową pomoc. Staraj się również minimalizować czynniki, które nasilają dolegliwości. Możesz również sięgnąć po domowe sposoby radzenia sobie z uciążliwymi bólami – stosuj okłady na skronie, kąpiele i masaże. Pomocne okaże się również odpoczywanie w pomieszczeniu zacienionym i odpowiednio przewietrzonym.

Może Ci się również spodoba