Fenomen podcastów

słuchanie podcastow

Podcasty podbiły serca wielu użytkowników serwisów streamingowych. Opowieści czytane przez lektora to świetny wypełniacz czasu podczas podejmowania różnych, codziennych czynności. Jeżeli lubisz wsłuchać się w opowieść, a niekoniecznie masz możliwość włączenia kolejnego odcinka ulubionego serialu to warto wkręcić się w słuchanie podcastów. Przekonaj się jakie to fajne

Czym jest podcast?

Podcast przypomina audycję radiową. Jest głosową formą przekazu treści, którą twórca udostępnia w serwisach streamingowych lub na YouTube. Różni się natomiast dostępnością. W radiu możesz wysłuchać go jedynie w trakcie trwania, natomiast odcinek podcastu w sieci, z powodzeniem włączysz w każdej wolnej chwili. Dzięki stałej dostępności możesz bez przeszkód nadrabiać dodane wcześniej odcinki lub wracać do swoich ulubionych. Wiele aplikacji umożliwia oznaczenie serduszkiem lub łapką w górę produkcji, które przypadły Ci do gustu. Możesz również samodzielnie dostosować tempo słuchania. Zwolnij lub przyspiesz lektora, by podczas słuchania czuć się komfortowo i czerpać maksimum radości ze słuchowiska.

Dlaczego tak wiele osób wybiera podcasty?

Podcasty dla wielu osób są źródłem wiedzy. Możesz słuchać ich w wolnej chwili – na przykład jadąc samochodem, biegając czy spacerując. Zwykle poruszają szeroki zakres tematów – od marketingu, przez zdrowie, finanse, rozwój osobisty, aż po tematykę bardziej biznesową, lifestyle, a nawet zagadnienia kryminalne. Słuchanie podcastów bywa niezwykle inspirujące. Dzięki nim możesz zdobyć nową wiedzę w przystępny sposób. Wiele produkcji zawiera ciekawe wywiady lub wypowiedzi ekspertów w danej dziedzinie. Długość podcastów może być różna, ale zawsze istnieje możliwość zapauzowania odcinka i powrót do niego w późniejszym czasie. Zdobytą wiedzę wykorzystasz w pracy, rozwijając swoje umiejętności, a także pogłębić temat, który od dawna Cię interesuje.

Jeżeli chcesz poprawić swój język, nauczyć się zwrotów czy wyrażeń – postaw na słuchanie podcastów zagranicznych. Serwisy streamingowe oferują bogatą kolekcję różnorodnych produkcji w wielu językach. Całą wiedzę otrzymujesz za darmo, gdyż dostępne aplikacje nie wymagają wykupienia opcji premium. Nie musisz pobierać dodatkowych programów, które umożliwią Ci słuchanie ulubionych odcinków. Podcasty znajdziesz na Spotify, Google podcast czy iTunes, czyli w aplikacjach, z których korzystasz najczęściej słuchając muzyki.

Najpopularniejsze podcasty w Polsce

Wśród kryminalnych podcasterów dominuje Marcin Myszka i produkcja Kryminatorium. To słuchowisko skupia się zarówno na polskich, jak i zagranicznych zbrodniach. Niezwykle interesujący jest sposób przedstawienia historii. W każdym odcinku narrację prowadzi kilku lektorów, którzy mają specjalne podziały na role. Całość uzupełnia muzyka i efekty dźwiękowe, momentami przerażające. Jeżeli interesuje Cię true crime oraz kryminalne zagadki, zaginięcia czy morderstwa, to ten podcast z pewnością Ci się spodoba

Polskie sprawy porusza również Justyna Mazur – autorka podcastu „Piąte: nie zabijaj”. Każdy odcinek to spora dawka wiedzy na temat konkretnej sprawy. W zależności od stopnia skomplikowania danej sytuacji, niektóre odcinki potrafią trwać nawet półtorej godziny. Głos Justyny Mazur jest przyjemny, wielu słuchaczy twierdzi, że słuchanie jej produkcji jest nad wyraz przyjazne w odbiorze. Co ciekawe, autorka prowadzi również słuchowisko „Pogadajmy o życiu”, w którym porusza sprawy skomplikowanej codzienności.

W internecie nie brakuje również podcastów obyczajowych. Tutaj prym wiedzie Asia Okuniewska podcastem „Ja i moje przyjaciółki idiotki”. To produkcja, która opowiada o złamanych sercach, rozczarowaniach, miłosnych historiach bez happy endu, czyli o codziennych sprawach, które dotykają wielu kobiet, a często także mężczyzn. Z kolei w podcaście „Tu Okuniewska” poruszane są tematy codzienności, osobistych dramatów i komedii.

Jeżeli chciałbyś rozwijać swój język postaw na podcast Szymona Marciniaka „Kwadrans na angielski”. Autor w ciekawy sposób porusza zagadnienia języka angielskiego, wyjaśnia je po polsku i uczy poprawnej wymowy. To ciekawy sposób na naukę języka, szczególnie dla zapracowanych dorosłych.

Zaprezentowane propozycje to jedynie kropla w morzu tego, co oferują podcasterzy. Jeżeli chcesz znaleźć produkty idealne dla siebie sprawdź wybrany serwis. Użyj specjalnych filtrów, które pomogą Ci dobrać najlepszą tematykę. Jeżeli nie jesteś fanem tego rodzaju rozrywki lub preferujesz inny tryb nauki możesz poszukać produkcji na YouTube, które mają formę filmową.

Może Ci się również spodoba