Fenomen puzzli

Fenomen puzzli

Układanie puzzli to świetna zabawa dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dopasowywanie kolorowych elementów rozwija kreatywność, uczy zręczności, logicznego myślenia i spostrzegawczości. Świetnie zajmuje czas, który można spędzić wspólnie z rodziną. Ta ciekawa  alternatywa swoje drugie życie zyskała w pandemii. Wówczas układanie małych elementów skutecznie zabijało długie, jesienne popołudnia.

Historia puzzli

Za pomysłodawcę puzzli uznaje się Johna Spilsbury’ego, londyńskiego grawera i kartografa. Pomysł powstał na podstawie naklejania drukowanych map na mahoniowe deski i rozcinaniu ich wzdłuż granic państw. Taka forma tworzenia pomocy naukowych ochoczo przyjęła się w Anglii i rozprzestrzeniła także na inne przedmioty i służyła jako skuteczna metoda nauki. Później tworzono także wersje dla dorosłych o adekwatnej dla nich tematyce. Poza Anglię puzzle swoją popularnością podbiły Europę w połowie XIX wieku. Po wynalezieniu pił, tworzenie układanek stało się prostsze. Coraz częściej kształty kawałków były bardziej wymyślne, przez co trudność układanki wzrastała. Na początku XX wieku system produkowania zmieniono i maszyny wykrawały określone kształty, by obniżyć koszty.

Puzzlowe ciekawostki

Największe, seryjne pudełko puzzli wyprodukowała firma Ravensburger. Opakowanie ważyło 17 kg, a długość obrazka miała ponad 500 cm. Z kolei największe puzzle wpisane do księgi rekordów Guinnessa składały się z 551 232 elementów o wymiarach 2,5 × 2,5 cm każdy, zajmując powierzchnię 14,85 × 23,20 m.

Puzzle coraz częściej można układać także wirtualnie. Dzięki temu można w kilka chwil otworzyć obrazek i poćwiczyć logiczne myślenie. Wiele aplikacji pozwala na układanie dowolnych układanek na smartfonie czy laptopie. To idealne rozwiązanie, jeżeli nie masz w domu miejsca na stosy pudełek.

Fenomen puzzli

Puzzle 3D

Technologia pozwoliła przenieś płaskie układanki do trójwymiaru. Dzięki temu można tworzyć elementy, które po odpowiednim ułożeniu tworzą budowlę.  Na rynku można znaleźć wiele modeli różnego rodzaju puzzli. Najtrwalsze będą te wykonane z plastiku. Dzięki specjalnemu systemowi montażu budowla będzie się trzymać i pięknie prezentować na każdej półce. Istnieje również wiele marek, które produkują puzzle piankowe. Miękkie elementy sprawiają wiele radości podczas układania. Są tańsze niż te wykonane z tworzywa sztucznego, ale ich rozmontowanie i ponowne ułożenie jest trudniejsze. Piankowe elementy są delikatniejsze i łatwiej je uszkodzić. Jeżeli chcesz ułożyć ciekawą konstrukcję i później podziwiać ją na półce, to szeroki wybór znajdziesz w wielu sklepach.

Personalizowane układanki

Coraz częściej można zamawiać personalizowane układanki z własnym zdjęciem. To świetny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Wystarczy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmuje się tworzeniem personalizowanych układanek. Dzięki prostemu kreatorowi możesz w kilka chwil wgrać zdjęcie, dodać ciekawe cliparty czy napisy. W ten sposób powstanie obrazek, który zostanie zadrukowany na specjalnej tekturze i przycięty wedle szablonu. Możesz wybrać ile elementów ma liczyć obrazek. Jeżeli chcesz zyskać ciekawy kolaż, połącz kilka zdjęć ze sobą i wgraj do generatora. Później pozostaje czekać, aż zamówienie przyjdzie.

Pozytywny wpływ układania puzzli

Układanie puzzli pozytywnie wpływa zarówno na rozwój dzieci, jak i dorosłych. Na początku rodzice najczęściej wybierają duże, piankowe puzzle, które można traktować także jako matę. Im dziecko starsze, tym większą ilość elementów można wybierać kupując nowe opakowania. Badania dowodzą, że regularne układanie wspomaga koncentrację, uczy logicznego myślenia, wspiera procesy uczenia się i pomagają dziecku się wyciszyć. Puzzle pozwalają również wzmocnić wiarę w swoje możliwości, działają odstresowująco i wspomagają pamięć wzrokową. Podczas układania pracują obie półkule mózgu, co usprawnia procesy myślowe.

U dorosłych układanie puzzli stanowi ciekawą formę relaksu i jest doskonałym sposobem na nudę. Warto poświęcić chociaż chwilę i pozwolić sobie na odstresowanie. Wybierz rodzaj puzzli i wielkość układanki. Możesz postawić na ulubiony motyw z filmu czy obiekty architektoniczne. Od Ciebie zależy na jakie rozwiązania postawisz.

Może Ci się również spodoba